Sugaring u borbi protiv hipertrihoze i hirzutizma
mart 7, 2023Folikulitis
septembar 21, 2023Urasle dlake su stanje u kome izbrijana ili iščupana dlaka urasta u kožu, izazivajući upalu i iritaciju. Najčešće se javlja kod osoba koje imaju čvrstu dlaku, koje se intenzivno izbrijavaju ili se depiliraju voskom.Često brijanje, depilacija voskom, pojačano znojenje, suva koža, pritisak i trenje (uska odeća, dugotrajno sedenje, gojaznost), sintetička odeća, hormonski disbalans, su najčešči faktori koji dovode do urastanja dlaka.
Kod žena se najčešće javlja problem na preponama i potkolenicama, a kod muškaraca na bradi, vratu i unutrašnjoj strani butina.Ukoliko se ne tretiraju na pravi način pored estetskog predstavljaju i zdravstveni problem. Urasla dlaka može da bude veliki estetski problem, posebno ukoliko se pojave ožiljci ili hiperpigmentacija. Ozbiljne komplikacije najčešće se javljaju u obliku kožnih infekcija, a u retkim slučajevima mogu se razviti keloidi (tumori nastali usled bujanja fibroznog tkiva nakon neke povrede).
Depilacija šećernom pastom jedini je metod depilacije koji je usavršen tako da dlačice uklanja u njenom prirodnom pravcu rasta što uklanja dlačice bez iritacije i bez mogućnosti urastanja. Naime, i ovde ima slučajeva da se klijenti požale da dlačice i dalje urastaju. Ni jedan problem ne može se rešiti preko noći, tako da za rešavanje ove problematike kod podložnih klijenata dajem par saveta:
- Priprema kože za piling-tuširanje toplijom vodom,
- Redovan piling kože (3-4 puta nedeljno),
- Nakon ispiranja pilinga (ne koristiti kupke prilikom ispiranja pilinga) naneti proizvod za sprečavanje urastanja dlačica,
- Dubinska hidratacija kože,-Pre depilacije obavezno uraditi piling kože,
- Ne nositi usku odeću (naročito u fazi izbijanja dlačica),
- Ne izlagati se znojenju nakon depilacije (12h),
- Ne koristiti brijač i voštane depilatore jer obe metode uklanjaju dlaku suprotno od pravca njenog rasta što izaziva urastanje (tako i dlaka menja pravac rasta pre nego što je napustila folikul).
Dlačica koja urasta ispod kože sprečava prirodno pražnjenje lojne žlezde. Zbog toga, sadržaj lojne žlezde ostaje pod kožom i lako dolazi do inficiranja i upale korena dlake, što se stručno naziva folikulitis.Nestručan rad osobe koja vas depilira, ne pridržavanje osnovnih higijenskih principa (neposredna priprema kože pre tretmana za to posebnim sredstvom (ne alkoholom), ne korišćenje rukavica pri radu, ne korišćenje jednokratnih prekrivača za ležaj, ne korišćenje prirodnih preparata za negu posle depilacije (hemijski preparati mogu pogodovati iritaciji) i mnogi drugi). Nemojte nevešto tretirati urasle dlake, pokušajima da je izvučete na površinu pincetom ili da je istisnete, jer će to lako dovesti i do različitih bakterijskih infekcija. Ne dozvolite to ni svom terapeutu na tretmanu.U svakoj ozbiljnijoj situaciji, konsultujte dermatologa.